Narodowo-Chrześcijańska   Strona   Internetowa   w   Calgary
www.polacywcalgary.com

Ustalono miejsce pochówku Bohatera Narodu Polskiego

Instytut Pamięci Narodowej ustalił miejsce pochówku legendy polskiego podziemia niepodległościowego rotmistrza Witolda Pileckiego – podała “Rzeczpospolita”. Polski bohater, skazany na śmierć i stracony w 1948 roku został pochowany na tak zwanej Łączce na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Miejsce pochówku rotmistrza Pileckiego nie było znane przez 65 lat. Do tej pory badacze jedynie przypuszczali, gdzie pogrzebano ciało polskiego bohatera narodowego.

IPN oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wspólnie prowadzą duży projekt badawczy, którego celem jest zidentyfikowanie ofiar stalinowskiego terroru w Polsce. Latem na Powązkach przeprowadzono ekshumację ponad stu ciał.

Zobacz miejsce pochówku

Krzysztof Szwagrzyk z IPN-u mówi, że po pół roku badań naukowcy mają pewność, że prędzej czy później natkną się na Powązkach na ciało rotmistrza Pileckiego. Tłumaczy, że bezpieka grzebała tam ofiary już od wiosny 1948 roku, a rotmistrz został zgładzony w maju 1948 roku.

W grudniu IPN ujawnił, że zidentyfikował trzy pierwsze ofiary. To Edmund Zbigniew Bukowski, Eugeniusz Smoliński oraz kapitan Stanisław Łukasik pseudonim Ryś. Naukowcy zidentyfikowali także kolejne osoby.

O wynikach badań mają poinformować w marcu.

IPN apeluje o kontakt do rodzin ofiar komunizmu straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie w latach 1948-1956.

Lista zamordowanych w tej katowni znajduje się na stronach www.ipn.gov.pl. Bliscy ofiar mogą też dzwonić do IPN-u pod numer 71 326 76 58, lub pisać: krzysztof.szwagrzyk@ipn.gov.pl

 

Regulamin Strony